Uzlař/uzlařka

CÍL: Ti, kteří by chtěli získat tuto odborku, by měli ovládat uzlování a vyrábět z provázků, znát různé druhy provazů a provázků, trénovat chůzi na slackline. Neměla by jim být cizí práce s lanem, měli by umět postavit základní lanové překážky a dodržovat bezpečnost při všech těchto aktivitách. 

 

Podmínky pro splnění odbornosti:

- Rychlovázání. Uvážu 6 vybraných uzlů pod deset vteřin (do času se nezapočítává rozvazování uzlů). Ve výběru bude ambulanční spojka, lodní smyčka, osmička, zkracovačka, rybářská spojka, škotová spojka. Uzly po dohodě s patronem či patronkou můžu vyměnit za jiné.

- Potmě. Uvážu šest pro mě nejdůležitějších uzlů potmě (se zavázanýma očima) v situaci, kdy se používají (např. pokud si vyberu lodní smyčku, vážu ji na kůl)

- Výrobky z paracordu. S družinou vytvořím náramky z paracordu. Vysvětlím jim jejich výhody.

- Hledám využití. Po dobu jednoho měsíce si vedu poznámky, kde jsem využil/a který uzel. Poté seznam použitých uzlů představím družině a objasním jim důvod použití každého z nich.

- Zajímavé tkaničky. Předvedu na svých botách alespoň 6 různých způsobů vázání tkaniček a jeden, který si družina vybere, naučím ostatní.

- Naučí nováčka šest základních uzlů

- Uváže prusíkův uzel, dřevařskou smyčku, rančerskou smyčku, uzel dobrého skutku

- Uváže vázanku

- Zná dalších pět uzlů

 

Podmínky pro splnění odbornosti mladší kategorie:

- Rychlovázání. Uvážu 3 vybrané uzle pod deset vteřin (do času se nezapočítává rozvazování uzlů). Ve výběru bude ambulanční spojka, lodní smyčka, osmička. (Uzly po dohodě lze vyměnit za jiné.)

- Potmě. Uvážu 3 pro mě nejdůležitější uzle potmě (se zavázanýma očima) v situaci, kdy se používají (např. pokud si vyberu lodní smyčku, vážu ji na kůl)

- Zajímavé tkaničky. Předvedu na svých botách alespoň 6 různých způsobů vázání tkaniček a jeden, který si družina vybere, naučím ostatní

- Zná dalších pět uzlů